StarTech.com SFP10GSRSTTA network transceiver module Fiber optic 10700 Mbit/s SFP+ 850 nm
StarTech.com SFP10GSRSTTA. SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 10700 Mbit/s, Interface type: SFP+. Product color: Silver, Housing material: Zinc steel, Mean time between failures (MTBF): 805386 h. Power consumption (typical): 1.3 W. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC, UL, TAA. Width: 0.524" (13.3 mm), Depth: 2.24" (57 mm), Height: 0.394" (10 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4761796
Manufacturer part number: SFP10GSRSTTA
GTIN: 0065030867726
10 Gbps | Multi Mode Fiber | LC | 300 m (984 ft) | TAA | Lifetime Warranty
Technical Specifications:
• Wavelength: 850 nm
• Maximum Data Transfer Rate: 10Gbps
• Type: Multimode Fiber
• Connection Type: LC Connector
• Maximum Transfer Distance: 300 m (984 ft.)
• MTBF: 805,386 hours
• Power Consumption: Less than 1.3 Watts
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
Technical Specifications:
• Wavelength: 850 nm
• Type: Multimode Fiber
• MTBF: 805,386 hours
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 0.524"
Depth 2.24"
Height 0.394"
Weight 0.67 oz
Housing Material Zinc steel
Wavelength-division multiplexing (WDM) No
Master (outer) case length 25.1"
Master (outer) case width 13.4"
Master (outer) case height 11.6"
Harmonized System (HS) code 85369010
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Silver
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 3.03"
Package depth 4.84"
Package height 1.3"
Package weight 1.8 oz
Number of products included 1 pc(s)
Design
Certification CE, FCC, UL, TAA
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H) 30 - 70 %
Power
Power consumption (typical) 1.3 W
Features
Mean time between failures (MTBF) 805386 h
Hot-swap Yes
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Maximum data transfer rate 10700 Mbit/s
SFP transceiver type Fiber optic
Interface type SFP+
Fiber optic connector LC
SFP transceiver standard SR
Maximum transfer distance 11811"