StarTech.com SFP10GLRSTTA network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm
StarTech.com SFP10GLRSTTA. SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 10000 Mbit/s, Interface type: SFP+. Product color: Silver, Housing material: Zinc steel, Mean time between failures (MTBF): 1203430 h. Power consumption (typical): 1 W. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC, UL, TAA. Width: 0.524" (13.3 mm), Depth: 2.24" (57 mm), Height: 0.394" (10 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4759402
Manufacturer part number: SFP10GLRSTTA
GTIN: 0065030867733
10 Gbps | Single Mode Fiber | LC | 10 km (6.2 mi) | TAA | Lifetime Warranty
Technical Specifications:
• Wavelength: 1310nm
• Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps
• Type: Single Mode Fiber
• Connection Type: LC Connector
• Maximum Transfer Distance: 10 km (6.2 mi)
• MTBF: 1,203,430 hours
• Power Consumption: Less than 1 Watt
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes
SFP modules
The StarTech.com Advantage
Technical Specifications:
• Wavelength: 1310nm
• Type: Single Mode Fiber
• MTBF: 1,203,430 hours
SFP modules
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 0.524"
Depth 2.24"
Height 0.394"
Weight 0.67 oz
Housing Material Zinc steel
Master (outer) case length 25.1"
Master (outer) case width 13.4"
Master (outer) case height 11.7"
Harmonized System (HS) code 85369010
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Silver
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 2.95"
Package depth 4.8"
Package height 1.34"
Package weight 3.53 oz
Number of products included 1 pc(s)
Design
Certification CE, FCC, UL, TAA
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Power
Power consumption (typical) 1 W
Features
Mean time between failures (MTBF) 1203430 h
Hot-swap Yes
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
SFP transceiver type Fiber optic
Maximum data transfer rate 10000 Mbit/s
Interface type SFP+
Fiber optic connector LC
SFP transceiver standard LR
Maximum transfer distance 393700.8"