StarTech.com SFP10GLRST network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm
StarTech.com SFP10GLRST. SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 10000 Mbit/s, Interface type: SFP+. Product color: Silver, Housing material: Zinc steel, Mean time between failures (MTBF): 2104865 h. Power consumption (typical): 1.3 W. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC, UL. Width: 0.539" (13.7 mm), Depth: 2.23" (56.6 mm), Height: 0.492" (12.5 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4498345
Manufacturer part number: SFP10GLRST
GTIN: 0065030864275
10 Gbps | Single Mode Fiber | LC | 10 km (6.2 mi) | Lifetime Warranty
Technical Specifications:
• Wavelength: 1310nm
• Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps
• Type: Single Mode Fiber
• Connection Type: LC Connector
• Maximum Transfer Distance: 10 km (6.2 mi)
• MTBF: 2,104,865 hours
• Power Consumption: Less than 1.3 Watts
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
Technical Specifications:
• Wavelength: 1310nm
• Type: Single Mode Fiber
• MTBF: 2,104,865 hours
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Master (outer) case width 8.15"
Width 0.539"
Depth 2.23"
Height 0.492"
Weight 0.776 oz
Housing Material Zinc steel
Master (outer) case length 12"
Master (outer) case height 10"
Harmonized System (HS) code 85369010
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Silver
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 3.35 oz
Package width 3.62"
Package depth 4.65"
Package height 1.3"
Number of products included 1 pc(s)
Design
Certification CE, FCC, UL
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Power
Power consumption (typical) 1.3 W
Features
Mean time between failures (MTBF) 2104865 h
Hot-swap Yes
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
SFP transceiver type Fiber optic
Maximum data transfer rate 10000 Mbit/s
Interface type SFP+
Fiber optic connector LC
Maximum transfer distance 393700.8"