StarTech.com SFP10GAOC5M InfiniBand/fibre optic cable 196.9" (5 m) SFP+ Turquoise
StarTech.com SFP10GAOC5M. Cable length: 196.9" (5 m), Connector 1: SFP+, Connector 2: SFP+
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5098699
Manufacturer part number: SFP10GAOC5M
GTIN: 0065030874755
Fiber SFP+ Cable | 10 Gbps | AOC | Lifetime Warranty
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 11.4 oz
Cable Length 196.9"
Master (outer) case length 13.5"
Master (outer) case width 10"
Master (outer) case height 11.6"
Harmonized System (HS) code 85447000
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Turquoise
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 3.7 oz
Package width 9.84"
Package depth 12.8"
Package height 0.984"
Design
Certification CE, FCC
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C