StarTech.com SFP10GAOC3M InfiniBand/fibre optic cable 118.1" (3 m) SFP+ Black
StarTech.com SFP10GAOC3M. Cable length: 118.1" (3 m), Connector 1: SFP+, Connector 2: SFP+
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5098698
Manufacturer part number: SFP10GAOC3M
GTIN: 0065030874762
Fiber SFP+ Cable | 10 Gbps | AOC | Lifetime Warranty
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 2.26 oz
Cable Length 118.1"
Master (outer) case length 13.5"
Master (outer) case width 10"
Master (outer) case height 11.6"
Harmonized System (HS) code 85447000
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates REACH, RoHS
Packaging data
Package width 9.72"
Package depth 12.8"
Package height 0.394"
Package weight 3.17 oz
Design
Certification CE, FCC
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C