StarTech.com QSFP4X10AO15 InfiniBand/fibre optic cable 590.6" (15 m) QSFP+ 4x SFP+ Black
StarTech.com QSFP4X10AO15. Cable length: 590.6" (15 m), Connector 1: QSFP+, Connector 2: 4x SFP+
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5098684
Manufacturer part number: QSFP4X10AO15
GTIN: 0065030874700
Fiber QSFP+ Cable | 40 Gbps | Breakout AOC | Lifetime Warranty
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 11.3 oz
Cable Length 590.6"
Master (outer) case length 13.5"
Master (outer) case width 10"
Master (outer) case height 11.6"
Harmonized System (HS) code 85447000
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates REACH, RoHS
Packaging data
Package width 9.65"
Package depth 12.6"
Package height 0.984"
Package weight 12.2 oz
Design
Certification CE, FCC
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C