StarTech.com QSFP40GAO10M InfiniBand/fibre optic cable 393.7" (10 m) QSFP+ Black
StarTech.com QSFP40GAO10M. Cable length: 393.7" (10 m), Connector 1: QSFP+, Connector 2: QSFP+
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5098672
Manufacturer part number: QSFP40GAO10M
GTIN: 0065030875400
Fiber QSFP+ Cable | 40 Gbps | AOC | Lifetime Warranty
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
StarTech.com SFP Cables
The StarTech.com Advantage
  • PVC Cable Jacket
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 5.93 oz
Cable Length 393.7"
Master (outer) case length 13.5"
Master (outer) case width 10"
Master (outer) case height 11.6"
Harmonized System (HS) code 85447000
Compliance certificates REACH, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates REACH, RoHS
Packaging data
Package weight 6.84 oz
Package width 9.84"
Package depth 12.8"
Package height 0.591"
Design
Certification CE, FCC
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 80 °C