StarTech.com 813874B21ST network transceiver module Copper 10000 Mbit/s SFP+
StarTech.com 813874B21ST. SFP transceiver type: Copper, Maximum data transfer rate: 10000 Mbit/s, Interface type: SFP+. Product color: Silver, Housing material: Zinc steel, Mean time between failures (MTBF): 4598430 h. Power consumption (typical): 2.3 W. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC. Width: 0.528" (13.4 mm), Depth: 2.75" (69.8 mm), Height: 0.543" (13.8 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5320161
Manufacturer part number: 813874B21ST
GTIN: 0065030880305
10Gbps | Copper | RJ45 | 30 m (98.4 ft) | Lifetime Warranty
Technical Specifications:
• Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps
• Type: Copper
• Connection Type: RJ45 Connector
• Maximum Transfer Distance: 30 m (98.4 ft)
• MTBF: 4,598,430 hours
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): No
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
  • 100% HPE 813874-B21 COMPATIBLE: Works with HPE switches like BladeSystem, c-Class and others
  • TECHNICAL SPECS: 10GBASE-T / 10Gbps / Copper / RJ-45 Connector / Distances up to 30m (98.4ft)
  • TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in HPE routers and switches
Technical Specifications:
• Type: Copper
• MTBF: 4,598,430 hours
StarTech.com SFPs
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 0.543"
Master (outer) case length 25.1"
Width 0.528"
Depth 2.75"
Weight 2.05 oz
Housing Material Zinc steel
Master (outer) case width 13.4"
Master (outer) case height 11.4"
Harmonized System (HS) code 85369010
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Silver
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 1.09 oz
Package width 2.95"
Package depth 4.72"
Package height 1.3"
Number of products included 1 pc(s)
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Design
Certification CE, FCC
Operational conditions
Storage temperature (T-T) -40 - 90 °C
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Power
Power consumption (typical) 2.3 W
Features
Mean time between failures (MTBF) 4598430 h
Brand compatibility HP
Hot-swap Yes
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
SFP transceiver type Copper
Maximum data transfer rate 10000 Mbit/s
Interface type SFP+
Maximum transfer distance 1181.1"